Nasz zespół
JO - Joanna Czarnecka
Twórczyni i serce Provocare, terapeuta, coach, trener, superwizor, konsultant biznesu
Dominika Stróżyńska
Umysł i struktura w Instytucie. Coach, trener, Gallup® Certified Strengths Coach, tłumacz
Marcin Skorodzień
Umysł i strategia w Instytucie. Trener, coach, konsultant, trener-superwizor, tancerz
Piotr Mosak
Superwizor, trener, terapeuta / coach prowokatywny
Kamil Perończyk
Praktyk Podejścia Prowokatywnego w pracy z człowiekiem i parami, terapeuta, seksuolog
Katarzyna Kamińska
Praktyk Podejścia Prowokatywnego w pracy z człowiekiem
Piotr Barański
Tłumacz, trener, coach
Oskar Hamerski
Aktor, trener, improwizator
Beata Bednarczyk
Coach, trener, konsultant biznesu
Iwona Czarkowska
Praktyk Podejścia Prowokatywnego w pracy z człowiekiem w języku polskim i angielskim, coach, trener
Paulina Maciejewska
Wsparcie organizacyjne, tłumaczenia
JO - Joanna Czarnecka
Twórczyni i serce Provocare, terapeuta, coach, trener, superwizor, konsultant biznesu

JO – Joanna Czarnecka
Badaczka umysłów i serc poprzez uważność w interakcji i wsłuchanie w niewypowiedziane.
Współtwórca Provocare – Instytutu Komunikacji Prowokatywnej, w którym zajmuje się rozwojem i propagowaniem Metod Prowokatywnych i Improwizacyjnych w pracy coachingowej, trenerskiej, handlowej oraz menedżerskiej. Prowadzi treningi dla trenerów oraz warsztaty dla coachów z zaawansowanych technik pracy z klientem. Działa w Partnerstwie z Instytutem Psychologii Eklektycznej IEP w Holandii oraz Instytutem Terapii Prowokatywnej w Monachium. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć, szkoleń oraz wdrożeń związanych z budowaniem stanu samoświadomości oraz tożsamości osób i zespołów w biznesie.
Autorka wielu nowatorskich rozwiązań projektowych dotyczących zmiany kultury organizacyjnej w złożonych strukturach organizacyjnych. Opracowuje i realizuje autorskie projekty rozwoju kompetencji i umiejętności kadry zarządczej, handlowej, medycznej, terapeutycznej, psychologicznej i pedagogicznej. Projektuje gry i symulacje szkoleniowe. Drugą specjalizacją jej jest praca na przekonaniach, postawach, motywatorach i wartościach osób i zespołów, a także praca nad rozwojem kreatywnego myślenia u Ludzi.
Posiada 8 letnie doświadczenie w pracy terapeutyczej (jako terapeuta par i małżeństw, terapeuta rodzin, oligofrenoterapeuta, arteterapeuta, socjoterapeuta oraz w terapii wyjścia). Tworzyła i prowadziła ośrodki terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych oraz osób i rodzin w kryzysie (w tym zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wspiera coachingowo i trenersko kadrę medyczną i opiekuńczo – leczniczą w rozwoju kompetencji miękkich oraz terapeutyczno – pomocowych (z zakresu m.in. nowych metod pracy z pacjentem, prowadzenia wywiadu motywacyjnego – medycznego, pracy z emocjami, komunikacji nastawionej na porozumienie, itp.). Wspiera organizacje, kadrę medyczną i pacjentów terminalnych, onkologicznych, neurologicznych. Od niedawna uczy się prowadzić małe wydawnictwo 🙂
Dominika Stróżyńska
Umysł i struktura w Instytucie. Coach, trener, Gallup® Certified Strengths Coach, tłumacz

Dominika Stróżyńska
Umysł i struktura w Instytucie. Coach, trener, Gallup® Certified Strengths Coach, tłumacz
Mistrzyni dynamiki i improwizacji w działaniu i mowie (w tym w śpiewie).
W swojej pracy łączy ponad 10 letnie doświadczenie menedżerskie z korporacji, w szczególności zarządzanie zmianą, pracę z mocnymi stronami w oparciu o metodologię Gallup’a, oraz inne narzędzia rozwoju osobistego takie jak mindfulness, NVC, coaching prowokatywny.
Swoimi działaniami pomaga organizacjom wydobyć i wykorzystać najmocniejsze strony liderów, zespołów i pracowników. Wspiera Klientów we wzmacnianiu zaangażowania ludzi i rozwoju biznesu. Wierzy a nawet wie :), że naturalne ludzkie talenty to potencjał, którego wykorzystanie przynosi organizacjom wymierne korzyści biznesowe.
Śpiewa, tańczy, gra w zespołowe gry sportowe.
Jest głosem angielskim i francuskim naszych działań 🙂
Marcin Skorodzień
Umysł i strategia w Instytucie. Trener, coach, konsultant, trener-superwizor, tancerz

Marcin Skorodzień
Umysł i strategia w Instytucie. Trener, coach, konsultant, trener-superwizor, tancerz
Maestro rozwoju trenerów i zespołów. Mistrz ruchu i piewca wartości gestów.
Certyfikowany trener i coach, mentor i superwizor trenerów. Ekspert w takich dziedzinach jak sprzedaż, zarządzanie zmianą, zarządzanie zespołem, asertywność, efektywna komunikacja, prezentacje i wystąpienia publiczne, stres i techniki relaksacyjne. Jego ulubione warsztaty, to te rozwijające kompetencje społeczne (nie lubi określenia „kompetencje miękkie”).
Duże doświadczenie zdobył jako kierownik projektu szkoleniowego, w który zaangażowanych było 50 trenerów sprzedaży, a w warsztatach brało udział 8500 uczestników. Aktualnie zatrudniony w jednej z największych firm w kraju, gdzie odpowiada za rozwój kompetencji dyrektorów, menedżerów i pracowników sprzedaży w kanale B2B. Współpracuje z firmami szkoleniowymi, gdzie projektuje procesy rozwojowe skierowane do rożnych grup zawodowych oraz prowadzi warsztaty.
Wspieranie ludzi w dążeniu do celu oraz dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą uważa za ważny element swojego zawodowego życia. Docenia i szanuje cele biznesowe przyświecające każdemu projektowi. Zawsze zwraca uwagę na synergię celu z człowiekiem, który ma go zrealizować.
Prowokatywność poznawał wpierw z poziomu „wątpiącego”, z mocno uruchomionym syndromem „szkiełko i oko”, aż do aktywnego i profesjonalnego rozwoju w nurcie. Skutecznie łączy „klasyczne” metody pracy trenerskiej i coachingowej z prowokatywnymi interwencjami. Elastycznie przechodzi pomiędzy absurdem, humorem i działaniami osadzonymi na konkrecie i rzeczywistych kontekstach organizacji.
Uważny obserwator, zawodowy tancerz.
Piotr Mosak
Superwizor, trener, terapeuta / coach prowokatywny

Piotr Mosak
Maestro od życzliwej konfrontacji między chcę a robię.
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Psychologii. Psycholog, psychoterapeuta, trener psychologii biznesu, coach i mentor, dziennikarz, członek Rady Nadzorczej, wykładowca. Uczestnik wielu kursów i szkoleń w tym Polskiego Instytutu NLP na poziomie Mistrza. Propagator psychologii transpersonalnej i prowokatywnej oraz coachingu według Noble Manhattan Coaching i coachingu prowokatywnego.
Uczeń samego Franka Farrellego, Gerarda O’Donovana, Nicka Kempa, Jaapa Hollandera i Noni Höfner. Członek AFPT – Association for Provocative Therapy. Wykładowca wielu uczelni, w tym Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowych Studiów Coachingu Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Szkoli, prowadzi, doradza, występuje, pisze w bardzo szerokim tych słów rozumieniu.
Ekspert międzynarodowego programu „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich Renault”. Współautor książki „Outsourcing w praktyce”. Ekspert w prasie, radiu i telewizji komentujący bieżące wydarzenia społeczne. Jednocześnie edukator seksualny II stopnia, Członek Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego i członek komisji konkursowej corocznego konkursu Cosmopolitan „Cosmo – mocne strony kobiety”.
Ma ogromne doświadczenie w pracy z różnymi grupami zawodowymi i z różnymi branżami. Występuje przed kilkudziesięcioosobowym audytorium, a także szkoli małe, nawet trzyosobowe grupy. Pracuje z młodzieżą ze środowisk patologicznych i przygotowuje osobistości z pierwszych stron gazet do wystąpień publicznych. Doradza i pomaga w naborze na wysokie stanowiska menedżerskie. Opiniuje, bada i wspiera działania kancelarii prawnych w głośnych i trudnych procesach.
Znakiem rozpoznawczym jest szczery uśmiech i poczucie humoru, którym zaraża. Jego życzliwość i pogoda ducha udzielają się wszystkim w koło. Zaskakuje uczestników szkoleń umiejętnością eklektycznego wykorzystania wiedzy z każdej dziedziny. Uczy języka metafor i profesjonalnej komunikacji połączonej z mistrzowską asertywnością. Jego obycie z przeróżnymi sytuacjami i zakresami gwarantuje, że przekazywana wiedza będzie pełna i aktualna oraz adekwatna do potrzeb. Od ponad dwudziestu pięciu lat w szczęśliwym związku, którego owocami jest trójka dzieci.
Kamil Perończyk
Praktyk Podejścia Prowokatywnego w pracy z człowiekiem i parami, terapeuta, seksuolog

Kamil Perończyk
W Instytucie maestro od etyki i terapii
Psychoterapeuta i Psycholog specjalizujący się w ludzkiej seksualności.
W praktyce zajmuje się problemami szeroko pojętego zdrowia psychicznego i seksualnego kierując się zasadami etyki poradnictwa psychologiczno-seksuologicznego. Prowadzi psychoedukację i poradnictwo indywidualne i partnerskie (małżeńskie). Absolwent Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie- uzyskanie tytułu magistra psychologii w 2014 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Stażysta w Centrum Terapii Lew-Starowicz w Warszawie.
Wykorzystuje także wiedzę i pozytywne podejście oparte na zasobach i potencjale seksualnym danego układu (związku, relacji) czerpię ze szkoły Sex CoachU – World Association of Sex Coaches and Sex Coach Univeristy, w trakcie certyfikacji SexCoacha. Pracuje też jako psychoterapeuta w nurcie psychodynamicznym. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.
tel. +48 600 905 608
Katarzyna Kamińska
Praktyk Podejścia Prowokatywnego w pracy z człowiekiem

Katarzyna Kamińska
Naczelna mistrzyni czasopisma ProvoTime i koordynatorka obozów superwizyjnych.
Przez blisko 27 lat związana z mediami – przeszła przez wszystkie stanowiska, zaczynając od odbierania telefonów od słuchaczy w poznańskim Radiu Merkury na początku lat dziewięćdziesiątych, przez współpracę w tworzeniu serwisów informacyjnych tamże, pisanie krótkich informacji w poznańskich dziennikach (od Expressu Poznańskiego i Gazetę Poznańską, po Głos Wielkopolski), bycie redaktorem depeszowym, redaktorem prowadzącym, tworzenie reportaży, po współtworzenie gazetowej telewizji internetowej i kierowanie portalem internetowym.
Większą część zawodowego życia związała z prasą, choć romansowała też z innymi mediami, łącznie z przygodą z mediami elektronicznymi. Przez wszystkie te lata znajdowała czas na bycie lektorem.
Od września 2018 roku jest częścią zespołu Teatru Polskiego w Poznaniu, obsadzona w roli rzeczniczki prasowej.
Piotr Barański
Tłumacz, trener, coach

Piotr Barański
ImPROwokaTYwny maestro do zadań specjalnych i projektów wszelakich w Instytucie.
Autor hasła „Śmiej się zmieniać”. Z Provocare współpracuje jako tłumacz warsztatów. Jako senior copywriter od 14 lat tworzy pomysły reklam (telewizyjnych, prasowych, radiowych, internetowych, niestandardowych) i opracowuje ich teksty (pisze scenariusze, dialogi, hasła, slogany, opisy). Od 7 lat pracuje jako coach i trener. Aktor teatru improwizowanego „Bez Klepki” i propagator improwizacji w codziennym życiu.
W coachingu wspiera i towarzyszy innym we wzrastaniu, rozwoju osobistym i osiąganiu celów, wykorzystując zarówno klasyczny jak i prowokatywny coaching oraz używając metafor, bajek, historii i symboli. Jako trener uczy komunikacji z samym sobą i z innymi, kreatywności, pracy z celem, zespołowej integracji oraz improwizacji. Pomysłodawca treningów “Kreatywnie – prowokatywnie” oraz “Od improwizacji do integracji”.
Oskar Hamerski
Aktor, trener, improwizator

Oskar Hamerski
Synergia Serca i umysłu w jednym ciele. Strażnik myślenia procesowego /systemowego i działania w synergii.
Aktor teatralny, improwizator, wykładowca. trener kompetencji improwizatorskich, teatralnych i pantomimicznych. Absolwent krakowskiej PWST (1999). Od latach 1999–2003 aktor Teatru Nowego w Łodzi. 2005 roku w zespole Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracował ze Starym Teatrem w Krakowie, Düsseldorfer Schauspielhaus oraz z teatrami warszawskimi: Wytwórnia, Laboratorium Dramatu, IMKA, Centrala.
Laureat nagrody prezydenta Łodzi (2001) i nagrody za rolę Konrada w Wyzwoleniu Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Starym Teatrze w Krakowie na 30. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (2005). Tłumaczył i był redaktorem merytorycznym „IMPROWIZACJA TEATRALNA WEDŁUG KEITHA JOHNSTONE’A”.
Beata Bednarczyk
Coach, trener, konsultant biznesu

Beata Bednarczyk
Piewczyni słowem i działaniem prowokatywności w świecie. Aktywistka działań społecznych i biznesowych w Instytucie.
Specjalizuje się w szkoleniach z efektywnej komunikacji i zarządzania sobą w czasie. Dużą część jej pracy zawodowej to również nowoczesne warsztaty z zakresu przywództwa zorientowanego na rezultaty, według koncepcji Stephena Drottera.
Jako lider prowadziła długoterminowe i duże projekty. W ramach jednego z nich miała możliwość prowadzić szkolenie z zakresu komunikacji i zarządzania czasem oraz prowadzić indywidualne sesje coachingowe. Realizowała projekt dla PGNIG Obrót SA, którego celem był rozwój umiejętności trenerskich i coachingowych dla wyselekcjonowanej kadry menedżerskiej. Końcowy efekt był niezwykle satysfakcjonujący dla obu stron.
Z wykształcenia jest magistrem marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Jest certyfikowanym facylitatorem i starszym konsultantem Leadership Performance Institute. Trener YAN System w Trans Cron Consulting Group Sp. z o.o. Beata Bednarczyk jest akredytowanym coachem PCD szkoły Noble Manhattan oraz posiada akredytację MBTI i narzędzia coachingowego The Points of You oraz Run Biznesu. Ukończyła również studia podyplomowe Personnel and Training Management w Nottingham University oraz na Politechnice Gdańskiej ukończyła Podyplomowe Studia dla menedżerów z socjologii zarządzania.
Od ponad 10 lat prowadzi zajęcia na Podyplomowych Studiach Zarządzania Projektami na Akademii Leona Koźmińskiego, na Profesjonalnym Studium Doskonalenia Umiejętności Menedżerskich oraz na Podyplomowych Studiach Menedżerskich GFKM.
Iwona Czarkowska
Praktyk Podejścia Prowokatywnego w pracy z człowiekiem w języku polskim i angielskim, coach, trener

Iwona Czarkowska
Mistrzyni widzenia i posługiwania się obrazami i metaforami.
Jest absolwentką Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, tam również ukończyła podyplomowe studia socjoterapii. Ma za sobą uczestnictwo w rocznym Studium Reintegracji Społecznej w Towarzystwie Psychoprofilaktycznym w Warszawie i kurs trenera szybkiego czytania w Akademii Nauki w Poznaniu. Ukończyła także roczne szkolenie w NLP Training Institute of Chicago gdzie zdobyła dyplom life and business coacha. W zeszłym roku rozpoczęła proces certyfikacji jako coach prowokatywny w Instytucie Komunikacji Prowokatywnej Provocare.
Pracowała w różnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, była trenerem szybkiego czytania i technik pamięciowych, współtworzyła i współprowadziła warsztaty rozwojowe I psychoedukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od kilku lat koncentruje się na rozwijaniu praktyki coachingowej prowadząc spotkania indywidualne z klientami. W swojej pracy wspiera w odbudowywaniu poczucia własnej wartości i sprawczości w życiu. Pracuje wykorzystując wiedzę, techniki i narzędzia tak z przestrzeni nlp jak i coachingu prowokatywnego.
Kiedy nie pracuje i nie szlifuje warsztatu szkoleniami to chadza na koncerty, ogląda filmy kryminalne lub zgłębia tajniki aranżacji wnętrz.
Paulina Maciejewska
Wsparcie organizacyjne, tłumaczenia

Paulina Maciejewska
Wsparcie organizacyjne, tłumaczenia
Dusza i duch Instytutu. Przyjaciółka tego co przed nami i piastunka tego co za nami.
Od 10 lat z przerwami zajmuje się społecznym aktywizmem, organizacją, koordynacją i obsługą wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i edukacyjno-rozwojowych. Pasjonuje ją zgłębianie możliwości i poszerzanie granic ludzkiego, a przede wszystkim własnego umysłu. W terapii interesują ją głównie metody, które żądania świadomości traktują po macoszemu, często w niekonwencjonalny sposób, pozwalają zupełnie nieświadomemu zachodzących procesów człowiekowi dotrzeć do tego, co skrywa sam przed sobą.
Nie poprzestaje na teoretyzowaniu – śpiewa, maluje, angażuje się w prace manualne, trenuje sztuki walki i – testując na sobie – poznaje metody terapeutycznej pracy z ciałem. Z niegasnącej potrzeby szukania nowych smaków życia, robi tak wiele różnych, coraz to nowych rzeczy, że trudno za nią nadążyć i ciężko powiedzieć, jaki sport, język obcy lub hobby zajmuje ją dziś, a jeszcze trudniej odgadnąć, czym zafascynuje się jutro.
W Provocare odpowiedzialna za męczenie Zespołu w sprawach związanych z redagowaniem tekstów oraz ich korektą, tłumaczenia z języka angielskiego i wsparcie przy logistycznej i finalnej części organizowania wydarzeń – jak sama o sobie mówi „robię naprawdę niemal wszystko, poza prowadzeniem warsztatów”.

JO – Joanna Czarnecka
Badaczka umysłów i serc poprzez uważność w interakcji i wsłuchanie w niewypowiedziane.
Współtwórca Provocare – Instytutu Komunikacji Prowokatywnej, w którym zajmuje się rozwojem i propagowaniem Metod Prowokatywnych i Improwizacyjnych w pracy coachingowej, trenerskiej, handlowej oraz menedżerskiej. Prowadzi treningi dla trenerów oraz warsztaty dla coachów z zaawansowanych technik pracy z klientem. Działa w Partnerstwie z Instytutem Psychologii Eklektycznej IEP w Holandii oraz Instytutem Terapii Prowokatywnej w Monachium. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć, szkoleń oraz wdrożeń związanych z budowaniem stanu samoświadomości oraz tożsamości osób i zespołów w biznesie.
Autorka wielu nowatorskich rozwiązań projektowych dotyczących zmiany kultury organizacyjnej w złożonych strukturach organizacyjnych. Opracowuje i realizuje autorskie projekty rozwoju kompetencji i umiejętności kadry zarządczej, handlowej, medycznej, terapeutycznej, psychologicznej i pedagogicznej. Projektuje gry i symulacje szkoleniowe. Drugą specjalizacją jej jest praca na przekonaniach, postawach, motywatorach i wartościach osób i zespołów, a także praca nad rozwojem kreatywnego myślenia u Ludzi.
Posiada 8 letnie doświadczenie w pracy terapeutyczej (jako terapeuta par i małżeństw, terapeuta rodzin, oligofrenoterapeuta, arteterapeuta, socjoterapeuta oraz w terapii wyjścia). Tworzyła i prowadziła ośrodki terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych oraz osób i rodzin w kryzysie (w tym zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wspiera coachingowo i trenersko kadrę medyczną i opiekuńczo – leczniczą w rozwoju kompetencji miękkich oraz terapeutyczno – pomocowych (z zakresu m.in. nowych metod pracy z pacjentem, prowadzenia wywiadu motywacyjnego – medycznego, pracy z emocjami, komunikacji nastawionej na porozumienie, itp.). Wspiera organizacje, kadrę medyczną i pacjentów terminalnych, onkologicznych, neurologicznych. Od niedawna uczy się prowadzić małe wydawnictwo 🙂

Dominika Stróżyńska
Umysł i struktura w Instytucie. Coach, trener, Gallup® Certified Strengths Coach, tłumacz
Mistrzyni dynamiki i improwizacji w działaniu i mowie (w tym w śpiewie).
W swojej pracy łączy ponad 10 letnie doświadczenie menedżerskie z korporacji, w szczególności zarządzanie zmianą, pracę z mocnymi stronami w oparciu o metodologię Gallup’a, oraz inne narzędzia rozwoju osobistego takie jak mindfulness, NVC, coaching prowokatywny.
Swoimi działaniami pomaga organizacjom wydobyć i wykorzystać najmocniejsze strony liderów, zespołów i pracowników. Wspiera Klientów we wzmacnianiu zaangażowania ludzi i rozwoju biznesu. Wierzy a nawet wie :), że naturalne ludzkie talenty to potencjał, którego wykorzystanie przynosi organizacjom wymierne korzyści biznesowe.
Śpiewa, tańczy, gra w zespołowe gry sportowe.
Jest głosem angielskim i francuskim naszych działań 🙂

Marcin Skorodzień
Umysł i strategia w Instytucie. Trener, coach, konsultant, trener-superwizor, tancerz
Maestro rozwoju trenerów i zespołów. Mistrz ruchu i piewca wartości gestów.
Certyfikowany trener i coach, mentor i superwizor trenerów. Ekspert w takich dziedzinach jak sprzedaż, zarządzanie zmianą, zarządzanie zespołem, asertywność, efektywna komunikacja, prezentacje i wystąpienia publiczne, stres i techniki relaksacyjne. Jego ulubione warsztaty, to te rozwijające kompetencje społeczne (nie lubi określenia „kompetencje miękkie”).
Duże doświadczenie zdobył jako kierownik projektu szkoleniowego, w który zaangażowanych było 50 trenerów sprzedaży, a w warsztatach brało udział 8500 uczestników. Aktualnie zatrudniony w jednej z największych firm w kraju, gdzie odpowiada za rozwój kompetencji dyrektorów, menedżerów i pracowników sprzedaży w kanale B2B. Współpracuje z firmami szkoleniowymi, gdzie projektuje procesy rozwojowe skierowane do rożnych grup zawodowych oraz prowadzi warsztaty.
Wspieranie ludzi w dążeniu do celu oraz dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą uważa za ważny element swojego zawodowego życia. Docenia i szanuje cele biznesowe przyświecające każdemu projektowi. Zawsze zwraca uwagę na synergię celu z człowiekiem, który ma go zrealizować.
Prowokatywność poznawał wpierw z poziomu „wątpiącego”, z mocno uruchomionym syndromem „szkiełko i oko”, aż do aktywnego i profesjonalnego rozwoju w nurcie. Skutecznie łączy „klasyczne” metody pracy trenerskiej i coachingowej z prowokatywnymi interwencjami. Elastycznie przechodzi pomiędzy absurdem, humorem i działaniami osadzonymi na konkrecie i rzeczywistych kontekstach organizacji.
Uważny obserwator, zawodowy tancerz.

Piotr Mosak
Maestro od życzliwej konfrontacji między chcę a robię.
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Psychologii. Psycholog, psychoterapeuta, trener psychologii biznesu, coach i mentor, dziennikarz, członek Rady Nadzorczej, wykładowca. Uczestnik wielu kursów i szkoleń w tym Polskiego Instytutu NLP na poziomie Mistrza. Propagator psychologii transpersonalnej i prowokatywnej oraz coachingu według Noble Manhattan Coaching i coachingu prowokatywnego.
Uczeń samego Franka Farrellego, Gerarda O’Donovana, Nicka Kempa, Jaapa Hollandera i Noni Höfner. Członek AFPT – Association for Provocative Therapy. Wykładowca wielu uczelni, w tym Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowych Studiów Coachingu Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Szkoli, prowadzi, doradza, występuje, pisze w bardzo szerokim tych słów rozumieniu.
Ekspert międzynarodowego programu „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich Renault”. Współautor książki „Outsourcing w praktyce”. Ekspert w prasie, radiu i telewizji komentujący bieżące wydarzenia społeczne. Jednocześnie edukator seksualny II stopnia, Członek Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego i członek komisji konkursowej corocznego konkursu Cosmopolitan „Cosmo – mocne strony kobiety”.
Ma ogromne doświadczenie w pracy z różnymi grupami zawodowymi i z różnymi branżami. Występuje przed kilkudziesięcioosobowym audytorium, a także szkoli małe, nawet trzyosobowe grupy. Pracuje z młodzieżą ze środowisk patologicznych i przygotowuje osobistości z pierwszych stron gazet do wystąpień publicznych. Doradza i pomaga w naborze na wysokie stanowiska menedżerskie. Opiniuje, bada i wspiera działania kancelarii prawnych w głośnych i trudnych procesach.
Znakiem rozpoznawczym jest szczery uśmiech i poczucie humoru, którym zaraża. Jego życzliwość i pogoda ducha udzielają się wszystkim w koło. Zaskakuje uczestników szkoleń umiejętnością eklektycznego wykorzystania wiedzy z każdej dziedziny. Uczy języka metafor i profesjonalnej komunikacji połączonej z mistrzowską asertywnością. Jego obycie z przeróżnymi sytuacjami i zakresami gwarantuje, że przekazywana wiedza będzie pełna i aktualna oraz adekwatna do potrzeb. Od ponad dwudziestu pięciu lat w szczęśliwym związku, którego owocami jest trójka dzieci.

Kamil Perończyk
W Instytucie maestro od etyki i terapii
Psychoterapeuta i Psycholog specjalizujący się w ludzkiej seksualności.
W praktyce zajmuje się problemami szeroko pojętego zdrowia psychicznego i seksualnego kierując się zasadami etyki poradnictwa psychologiczno-seksuologicznego. Prowadzi psychoedukację i poradnictwo indywidualne i partnerskie (małżeńskie). Absolwent Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie- uzyskanie tytułu magistra psychologii w 2014 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Stażysta w Centrum Terapii Lew-Starowicz w Warszawie.
Wykorzystuje także wiedzę i pozytywne podejście oparte na zasobach i potencjale seksualnym danego układu (związku, relacji) czerpię ze szkoły Sex CoachU – World Association of Sex Coaches and Sex Coach Univeristy, w trakcie certyfikacji SexCoacha. Pracuje też jako psychoterapeuta w nurcie psychodynamicznym. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.
tel. +48 600 905 608

Katarzyna Kamińska
Naczelna mistrzyni czasopisma ProvoTime i koordynatorka obozów superwizyjnych.
Przez blisko 27 lat związana z mediami – przeszła przez wszystkie stanowiska, zaczynając od odbierania telefonów od słuchaczy w poznańskim Radiu Merkury na początku lat dziewięćdziesiątych, przez współpracę w tworzeniu serwisów informacyjnych tamże, pisanie krótkich informacji w poznańskich dziennikach (od Expressu Poznańskiego i Gazetę Poznańską, po Głos Wielkopolski), bycie redaktorem depeszowym, redaktorem prowadzącym, tworzenie reportaży, po współtworzenie gazetowej telewizji internetowej i kierowanie portalem internetowym.
Większą część zawodowego życia związała z prasą, choć romansowała też z innymi mediami, łącznie z przygodą z mediami elektronicznymi. Przez wszystkie te lata znajdowała czas na bycie lektorem.
Od września 2018 roku jest częścią zespołu Teatru Polskiego w Poznaniu, obsadzona w roli rzeczniczki prasowej.

Piotr Barański
ImPROwokaTYwny maestro do zadań specjalnych i projektów wszelakich w Instytucie.
Autor hasła „Śmiej się zmieniać”. Z Provocare współpracuje jako tłumacz warsztatów. Jako senior copywriter od 14 lat tworzy pomysły reklam (telewizyjnych, prasowych, radiowych, internetowych, niestandardowych) i opracowuje ich teksty (pisze scenariusze, dialogi, hasła, slogany, opisy). Od 7 lat pracuje jako coach i trener. Aktor teatru improwizowanego „Bez Klepki” i propagator improwizacji w codziennym życiu.
W coachingu wspiera i towarzyszy innym we wzrastaniu, rozwoju osobistym i osiąganiu celów, wykorzystując zarówno klasyczny jak i prowokatywny coaching oraz używając metafor, bajek, historii i symboli. Jako trener uczy komunikacji z samym sobą i z innymi, kreatywności, pracy z celem, zespołowej integracji oraz improwizacji. Pomysłodawca treningów “Kreatywnie – prowokatywnie” oraz “Od improwizacji do integracji”.

Oskar Hamerski
Synergia Serca i umysłu w jednym ciele. Strażnik myślenia procesowego /systemowego i działania w synergii.
Aktor teatralny, improwizator, wykładowca. trener kompetencji improwizatorskich, teatralnych i pantomimicznych. Absolwent krakowskiej PWST (1999). Od latach 1999–2003 aktor Teatru Nowego w Łodzi. 2005 roku w zespole Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracował ze Starym Teatrem w Krakowie, Düsseldorfer Schauspielhaus oraz z teatrami warszawskimi: Wytwórnia, Laboratorium Dramatu, IMKA, Centrala.
Laureat nagrody prezydenta Łodzi (2001) i nagrody za rolę Konrada w Wyzwoleniu Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Starym Teatrze w Krakowie na 30. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (2005). Tłumaczył i był redaktorem merytorycznym „IMPROWIZACJA TEATRALNA WEDŁUG KEITHA JOHNSTONE’A”.

Beata Bednarczyk
Piewczyni słowem i działaniem prowokatywności w świecie. Aktywistka działań społecznych i biznesowych w Instytucie.
Specjalizuje się w szkoleniach z efektywnej komunikacji i zarządzania sobą w czasie. Dużą część jej pracy zawodowej to również nowoczesne warsztaty z zakresu przywództwa zorientowanego na rezultaty, według koncepcji Stephena Drottera.
Jako lider prowadziła długoterminowe i duże projekty. W ramach jednego z nich miała możliwość prowadzić szkolenie z zakresu komunikacji i zarządzania czasem oraz prowadzić indywidualne sesje coachingowe. Realizowała projekt dla PGNIG Obrót SA, którego celem był rozwój umiejętności trenerskich i coachingowych dla wyselekcjonowanej kadry menedżerskiej. Końcowy efekt był niezwykle satysfakcjonujący dla obu stron.
Z wykształcenia jest magistrem marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Jest certyfikowanym facylitatorem i starszym konsultantem Leadership Performance Institute. Trener YAN System w Trans Cron Consulting Group Sp. z o.o. Beata Bednarczyk jest akredytowanym coachem PCD szkoły Noble Manhattan oraz posiada akredytację MBTI i narzędzia coachingowego The Points of You oraz Run Biznesu. Ukończyła również studia podyplomowe Personnel and Training Management w Nottingham University oraz na Politechnice Gdańskiej ukończyła Podyplomowe Studia dla menedżerów z socjologii zarządzania.
Od ponad 10 lat prowadzi zajęcia na Podyplomowych Studiach Zarządzania Projektami na Akademii Leona Koźmińskiego, na Profesjonalnym Studium Doskonalenia Umiejętności Menedżerskich oraz na Podyplomowych Studiach Menedżerskich GFKM.

Iwona Czarkowska
Mistrzyni widzenia i posługiwania się obrazami i metaforami.
Jest absolwentką Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, tam również ukończyła podyplomowe studia socjoterapii. Ma za sobą uczestnictwo w rocznym Studium Reintegracji Społecznej w Towarzystwie Psychoprofilaktycznym w Warszawie i kurs trenera szybkiego czytania w Akademii Nauki w Poznaniu. Ukończyła także roczne szkolenie w NLP Training Institute of Chicago gdzie zdobyła dyplom life and business coacha. W zeszłym roku rozpoczęła proces certyfikacji jako coach prowokatywny w Instytucie Komunikacji Prowokatywnej Provocare.
Pracowała w różnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, była trenerem szybkiego czytania i technik pamięciowych, współtworzyła i współprowadziła warsztaty rozwojowe I psychoedukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od kilku lat koncentruje się na rozwijaniu praktyki coachingowej prowadząc spotkania indywidualne z klientami. W swojej pracy wspiera w odbudowywaniu poczucia własnej wartości i sprawczości w życiu. Pracuje wykorzystując wiedzę, techniki i narzędzia tak z przestrzeni nlp jak i coachingu prowokatywnego.
Kiedy nie pracuje i nie szlifuje warsztatu szkoleniami to chadza na koncerty, ogląda filmy kryminalne lub zgłębia tajniki aranżacji wnętrz.

Paulina Maciejewska
Wsparcie organizacyjne, tłumaczenia
Dusza i duch Instytutu. Przyjaciółka tego co przed nami i piastunka tego co za nami.
Od 10 lat z przerwami zajmuje się społecznym aktywizmem, organizacją, koordynacją i obsługą wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i edukacyjno-rozwojowych. Pasjonuje ją zgłębianie możliwości i poszerzanie granic ludzkiego, a przede wszystkim własnego umysłu. W terapii interesują ją głównie metody, które żądania świadomości traktują po macoszemu, często w niekonwencjonalny sposób, pozwalają zupełnie nieświadomemu zachodzących procesów człowiekowi dotrzeć do tego, co skrywa sam przed sobą.
Nie poprzestaje na teoretyzowaniu – śpiewa, maluje, angażuje się w prace manualne, trenuje sztuki walki i – testując na sobie – poznaje metody terapeutycznej pracy z ciałem. Z niegasnącej potrzeby szukania nowych smaków życia, robi tak wiele różnych, coraz to nowych rzeczy, że trudno za nią nadążyć i ciężko powiedzieć, jaki sport, język obcy lub hobby zajmuje ją dziś, a jeszcze trudniej odgadnąć, czym zafascynuje się jutro.
W Provocare odpowiedzialna za męczenie Zespołu w sprawach związanych z redagowaniem tekstów oraz ich korektą, tłumaczenia z języka angielskiego i wsparcie przy logistycznej i finalnej części organizowania wydarzeń – jak sama o sobie mówi „robię naprawdę niemal wszystko, poza prowadzeniem warsztatów”.