Albo użył tego osobliwego, północno-amerykańskiego stwierdzenia: „to przecież nie dla Ciebie!” Pamiętacie taki moment? Jaka była Wasza psychologiczna reakcja? Co pomyśleliście i poczuliście? Prawdopodobnie pojawiła się w Was taka oto myśl: “JA TEGO NIE ZROBIĘ? No to się jeszcze przekonamy! Pokażę ci, na co mnie stać.” I ta postawa skutkowała znacznie większą determinacją w osiągnięciu celu. Prowokatywna praca wykorzystuje właśnie ten typ reakcji. Coaching Prowokatywny odnosi się do „paradoksalnej intencji” i „odwróconej psychologii”. Coach zachęca klienta, by ten robił więcej tego, co sprawia mu problem, a nie mniej. Jest to zwięźle wyrażone w prowokatywnej maksymie: „Rób tak bardziej, myśl tak częściej, czuj tak mocniej!”. Klasyczne podejścia do coachingu i terapii przekazują informacje takie, jak: „Wierzę w Twój potencjał” i „Masz w sobie bogactwo zasobów”. Prowokatywny coach przeciwnie, umniejsza, „ośmiesza”, podważa autorytet klienta jako osoby i poddaje w wątpliwość słuszność i prawdopodobieństwo osiągnięcia jego celów. Jednak niezwykle istotne jest, by odróżnić Prowokatywny Coaching od prostej, zwykłej konfrontacji. W Coachingu Prowokatywnym te wyzwania są klientowi stawiane z życzliwością, ciepłem i poczuciem humoru. Coaching prowokatywny jest psychologicznym koktajlem składającym się z poznawczego ataku pomieszanego z treściwą dawką emocjonalnego wsparcia i szczyptą humoru. Stworzenie i utrzymanie tej mieszanki złożonej z trzech składników wymaga szkolenia i praktyki (...). Po opanowaniu metody, Prowokatywny Coaching może być zaskakująco szybki i skuteczny oraz, co też jest ważne, może być bardzo przyjemnym doświadczeniem dla coacha lub terapeuty. Wstępne badania pokazują, że coachowie i terapeuci, którzy używają podejścia prowokatywnego, doświadczają więcej szczęścia w codziennym życiu. Czy to oznacza, że powinniśmy odrzucić nasze konwencjonalne metody? Oczywiście, że nie. Coaching Prowokatywny jest nową skuteczną opcją, a nie zamiennikiem tradycyjnych sposobów pracy”.
/ Jaap Hollander „Provocative Coaching”/
Często pytacie gdzie i jak uczyć się prowokatywności. Warsztaty Jaapa dają jedną z najlepszych możliwości.
Warsztat dla: coachów, trenerów, psychologów, menedżerów, osób pracujących z ludźmi.
UCZESTNICY O WARSZTACIE:
Zachwycił mnie sposób pracy dydaktycznej (że tak to nazwę) Jaapa: struktura, kolejność, przykłady, przejrzystość wykładu; drugi zachwyt, to atmosfera, która stworzyliście – przyjazna, ciepła, otwarta. To brzmi nader banalnie, ale ja nie zachwyciłam się dydaktyką nikogo od … 5 lat!!!!!
dr Katarzyna Pilipczuk
/coach, trener, wykładowca/
Moje 1-e wrażenie z warsztatów z Jaapem Hollanderem – zdominowała ciekawość, zdziwienie, zaskoczenie a wszystko to w wesołej, przerywanej salwami śmiechu atmosferze i poczuciu, że dzieje się coś ważnego, mądrego, skutecznego chociaż tak innego od znanych mi „tradycyjnych” metod pracy z klientem. Warsztaty uczą nie tylko nowych metod pracy ale szczególnej postawy coacha wobec klienta, pokory a zdumiewająca skuteczność stosowanych przez Jaapa narzędzi obudziła we mnie zapał do pracy i pogłębiła przekonanie, że coaching prowokatywny skutecznie poprawia jakość życia człowieka. Wspaniałe jest też to, że Jaap nie zachęca do porzucenia własnych, sprawdzonych metod pracy, ale dodaje odwagi i pokazuje, że coaching prowokatywny może być uzupełnieniem warsztatu każdego coacha.
Barbara Antonik
/coach/
Jak chcesz zabić swoją córkę i kiedy to zrobisz?” – do tej pory pamiętam to pytanie w trakcie sesji na warsztatach Coachingu Prowokatywnego, kiedy pracowaliśmy nad wydumanym problemem z upierdliwą nastoletnią córką. Wow –pomyślałem, ale czad! To dopiero wchodzi do głowy.
Tak, jeśli mam być kiedyś coach-em, to tylko prowokatywnym. Żeby złapać o co chodzi w Coachingu Prowokatywnym w Polsce nie ma lepszego miejsca niż warsztaty organizowane przez Provocare i lepszego gościa niż Jaap w roli głównej. To dla coachów poszukujących, niebanalnych, niestandardowych, oryginalnych, idących pod prąd i odważnych. Wypisz wymaluj dla mnie!:)
Polecam koniecznie! Aha i Lubię to!!
Krzysztof Nepelski
/Grupa RMF/
Warsztaty z Jaapem dały mi możliwość wypróbowania moich umiejętności w coach-owaniu prowokatywnym. Rozwinięcia warsztatu, głębszego zrozumienia czym jest prowokacja. Zobaczyłam jak pojawia się w takim procesie, ogromna dawka energii do działania. Jak szybko Klient uświadamia sobie, czego tak naprawdę chce i jest zdeterminowany to osiągnąć. Przy okazji obie strony dobrze się bawią. Humor, co jest dla mnie wielkim atutem tej metody, pozwala Klientowi na zdystansowania się do problemu i uzyskanie nowej perspektywy.
Ewa Cieniak,
/coach i trener/
Praca z Jaapem pokazuje zupełnie inne spojrzenie na pracę z klientem w coachingu i/lub terapii i wprowadza inne niż „klasycznie” przyjęte metody. Coaching prowokatywny to metoda ułatwiająca coachowi i coachee przyjemnie docieranie do istoty sprawy, nabranie do niej dystansu, a dzięki temu szybką decyzję klienta „co w tej sprawie robię”. To może się wydawać niemożliwe, a jednak, klient chichocząc ze śmiechu wychodzi z sesji Emotikon smile i zmienia swoje zachowania, punkt widzenia, przekonania o sobie i świecie. Jak to robić, uczy Jaap i inni fajni ludzie od coachingu prowokatywnego. Rekomenduję uczestnictwo w warsztacie tylko bystrzakom. Umysł jest jak spadochron – działa tylko kiedy jest otwarty (Frank Zappa).
Anetta Wróblewska
/terapeuta, coach, trener, konsultant biznesu/
Uważność na Klienta, odpowiedzialność za proces i rzetelne podejście. To trzy rzeczy, których możesz się spodziewać na warsztacie Jaapa Hollandera. Zachęcam Cię abyś doświadczył/-a tych, których się nie spodziewasz.
Krzysztof Baszton
/trener, menadżer/