Coaching prowokatywny - wprowadzenie

Trzydniowy warsztat osadzony na merytorycznym i praktycznym zastosowaniu prowokatywności w coachingu

zapisy

dialog@provocare.pl

bezpośrednie informacje u:

Joanny 535 006 846 

WARSZTAT PROWADZONY HYBRYDOWO (MOŻLIWOŚĆ UCZESTNICTWA NA SALI
LUB ONLINE)

Cena

Podamy niebawem 

wymagania wstępne

otwartość na rozwój umiejętności

chęć doświadczania
i poznawania nowego 

ciekawość siebie i innych 

pragnienie radości 

potrzeba efektywności 

Autorska metoda uczenia prowokatywności na bazie 10 lat współpracy Jaapa z Frankiem Farrelly. Spójna struktura pracy, pakiet narzędzi wystarczającej do samodzielnego prowadzenia coachingu prowokatywnego
Coaching prowokatywny daje możliwości, których nie znajdziemy w żadnej „tradycyjnej” metodzie coachingu lub terapii. Jednak, mimo, że znacznie różni się od typowych podejść, wykorzystuje mechanizmy, które większość osób intuicyjnie uznaje za niezwykle skuteczne. Żeby to zilustrować, poproszę byście przypomnieli sobie pewną sytuację z Waszego życia. Konkretnie, sytuację, w której bardzo chcieliście coś zrobić, a ktoś - ktoś dla Was bardzo ważny - powiedział coś takiego:

TO BĘDZIE DLA CIEBIE ZBYT TRUDNE JESTEŚ NA TO ZA STARA / STARY / MŁODA / MŁODY

Albo użył tego osobliwego, północno-amerykańskiego stwierdzenia: „to przecież nie dla Ciebie!” Pamiętacie taki moment? Jaka była Wasza psychologiczna reakcja? Co pomyśleliście i poczuliście? Prawdopodobnie pojawiła się w Was taka oto myśl: “JA TEGO NIE ZROBIĘ? No to się jeszcze przekonamy! Pokażę ci, na co mnie stać.” I ta postawa skutkowała znacznie większą determinacją w osiągnięciu celu. Prowokatywna praca wykorzystuje właśnie ten typ reakcji. Coaching Prowokatywny odnosi się do „paradoksalnej intencji” i „odwróconej psychologii”. Coach zachęca klienta, by ten robił więcej tego, co sprawia mu problem, a nie mniej. Jest to zwięźle wyrażone w prowokatywnej maksymie: „Rób tak bardziej, myśl tak częściej, czuj tak mocniej!”. Klasyczne podejścia do coachingu i terapii przekazują informacje takie, jak: „Wierzę w Twój potencjał” i „Masz w sobie bogactwo zasobów”. Prowokatywny coach przeciwnie, umniejsza, „ośmiesza”, podważa autorytet klienta jako osoby i poddaje w wątpliwość słuszność i prawdopodobieństwo osiągnięcia jego celów. Jednak niezwykle istotne jest, by odróżnić Prowokatywny Coaching od prostej, zwykłej konfrontacji. W Coachingu Prowokatywnym te wyzwania są klientowi stawiane z życzliwością, ciepłem i poczuciem humoru. Coaching prowokatywny jest psychologicznym koktajlem składającym się z poznawczego ataku pomieszanego z treściwą dawką emocjonalnego wsparcia i szczyptą humoru. Stworzenie i utrzymanie tej mieszanki złożonej z trzech składników wymaga szkolenia i praktyki (...). Po opanowaniu metody, Prowokatywny Coaching może być zaskakująco szybki i skuteczny oraz, co też jest ważne, może być bardzo przyjemnym doświadczeniem dla coacha lub terapeuty. Wstępne badania pokazują, że coachowie i terapeuci, którzy używają podejścia prowokatywnego, doświadczają więcej szczęścia w codziennym życiu. Czy to oznacza, że powinniśmy odrzucić nasze konwencjonalne metody? Oczywiście, że nie. Coaching Prowokatywny jest nową skuteczną opcją, a nie zamiennikiem tradycyjnych sposobów pracy”.
/ Jaap Hollander „Provocative Coaching”/

Często pytacie gdzie i jak uczyć się prowokatywności. Warsztaty Jaapa dają jedną z najlepszych możliwości.
Warsztat dla: coachów, trenerów, psychologów, menedżerów, osób pracujących z ludźmi.

Pragnących:

 • zyskać nowe metody i narzędzia do pracy z klientami
 • poszerzyć perspektywy myślenia i wspierania klienta
 • świeżego spojrzenia i inspiracji do pracy
 • większej lekkości i humoru w swojej pracy
 • zachować więcej zdrowego dystansu w kontaktach z klientami i ich problemami
 • wzmocnić pozytywne efekty pracy  wzmocnić elastyczność i kreatywność

Poszukujących:

 • nowych, skutecznych metod komunikowania się i motywowania ludzi
 • wyjścia z ram rutynowego myślenia i działania

 

CO MOŻNA ZYSKAĆ UCZESTNICZĄC W WARSZTACIE?

 • zrozumieć na czym polega skuteczność narzędzi prowokatywnych
 • umiejętności prowadzenia sesji / dialogu w prowokatywnym stylu
 • umiejętności prowokatywnej pracy coachingowej i menedżerskiej
 • nowe narzędzia szybkiego docierania do źródeł problemu i sedna sprawy
 • narzędzia skutecznej komunikacji opartej na autentyczności i odpowiedzialnośc
 • umiejętność wykorzystania siły przekonań i postaw ograniczających do budowania nowych, bardziej budujących
 • nowe metody radzenia sobie z wymagającymi i „zawodowymi klientam
 • zdolność utrzymywania zdrowego dystansu do samego siebie i swojej pracy

ZAKRES TEMATYCZNO-NARZĘDZIOWY WARSZTATU:

 • Wprowadzenie:– czym jest i skąd się wywodzi coaching prowokatywny?– fundamenty postawy / metody prowokatywnej – główne zasady i etyka pracy coacha prowokatywnego
 • Demonstracja kontrastowa - podobieństwa i różnice podejść
 • Efekty specyficzne dla Coachingu Prowokatywnego
 • Poznanie i praca z narzędziami, między innymi: – „kibicowanie” problemom,– „wygwizdywanie” celów, – „ale w czym jest problem?”,– „karuzela”,– „pseudonim”,– matryca: „rób tego więcej”
 • Struktura i przebieg sesji:– przećwiczenie poznanych narzędzi,– budowanie sesji prowokatywnej
 • Ustawianie pozytywnych ram:– „jestem w tym razem z Tobą na 100% – nie pytaj mnie, dlaczego...”, czyli budowanie życzliwej relacji, – „balon”, czyli przesadne wyolbrzymianie, przejaskrawianie problemu, z którym przychodzi klient
 • Pójście za pierwszym wrażeniem:– przechodzenie wprost do rzeczy, czyli intuicyjne podążanie za tropem, – diagnoza na podstawie pierwszego zdania, czyli korzystanie z tego, co pojawia się na samym początku i w trakcie sesji
 • Sesje na żywo z uczestnikami treningu
 • Przechodzenie do sedna sprawy – odkrywanie wzorca na podstawie trzech problemów i sprawdzenie, który jest tym kluczowym
 • Typy Relacji - praca z relacjami
 • Sesje na żywo z uczestnikami treningu

 

UCZESTNICY O WARSZTACIE:

 

Zachwycił mnie sposób pracy dydaktycznej (że tak to nazwę) Jaapa: struktura, kolejność, przykłady, przejrzystość wykładu; drugi zachwyt, to atmosfera, która stworzyliście – przyjazna, ciepła, otwarta. To brzmi nader banalnie, ale ja nie zachwyciłam się dydaktyką nikogo od … 5 lat!!!!!

dr Katarzyna Pilipczuk
/coach, trener, wykładowca/

 

Moje 1-e wrażenie z warsztatów z Jaapem Hollanderem – zdominowała ciekawość, zdziwienie, zaskoczenie a wszystko to w wesołej, przerywanej salwami śmiechu atmosferze i poczuciu, że dzieje się coś ważnego, mądrego, skutecznego chociaż tak innego od znanych mi „tradycyjnych” metod pracy z klientem. Warsztaty uczą nie tylko nowych metod pracy ale szczególnej postawy coacha wobec klienta, pokory a zdumiewająca skuteczność stosowanych przez Jaapa narzędzi obudziła we mnie zapał do pracy i pogłębiła przekonanie, że coaching prowokatywny skutecznie poprawia jakość życia człowieka. Wspaniałe jest też to, że Jaap nie zachęca do porzucenia własnych, sprawdzonych metod pracy, ale dodaje odwagi i pokazuje, że coaching prowokatywny może być uzupełnieniem warsztatu każdego coacha.

Barbara Antonik
/coach/

 

Jak chcesz zabić swoją córkę i kiedy to zrobisz?” – do tej pory pamiętam to pytanie w trakcie sesji na warsztatach Coachingu Prowokatywnego, kiedy pracowaliśmy nad wydumanym problemem z upierdliwą nastoletnią córką. Wow –pomyślałem, ale czad! To dopiero wchodzi do głowy.

Tak, jeśli mam być kiedyś coach-em, to tylko prowokatywnym. Żeby złapać o co chodzi w Coachingu Prowokatywnym w Polsce nie ma lepszego miejsca niż warsztaty organizowane przez Provocare i lepszego gościa niż Jaap w roli głównej. To dla coachów poszukujących, niebanalnych, niestandardowych, oryginalnych, idących pod prąd i odważnych. Wypisz wymaluj dla mnie!:)

Polecam koniecznie! Aha i Lubię to!!

Krzysztof Nepelski
/Grupa RMF/

Warsztaty z Jaapem dały mi możliwość wypróbowania moich umiejętności w coach-owaniu prowokatywnym. Rozwinięcia warsztatu, głębszego zrozumienia czym jest prowokacja. Zobaczyłam jak pojawia się w takim procesie, ogromna dawka energii do działania. Jak szybko Klient uświadamia sobie, czego tak naprawdę chce i jest zdeterminowany to osiągnąć. Przy okazji obie strony dobrze się bawią. Humor, co jest dla mnie wielkim atutem tej metody, pozwala Klientowi na zdystansowania się do problemu i uzyskanie nowej perspektywy.

Ewa Cieniak,
/coach i trener/

 

Praca z Jaapem pokazuje zupełnie inne spojrzenie na pracę z klientem w coachingu i/lub terapii i wprowadza inne niż „klasycznie” przyjęte metody. Coaching prowokatywny to metoda ułatwiająca coachowi i coachee przyjemnie docieranie do istoty sprawy, nabranie do niej dystansu, a dzięki temu szybką decyzję klienta „co w tej sprawie robię”. To może się wydawać niemożliwe, a jednak, klient chichocząc ze śmiechu wychodzi z sesji Emotikon smile i zmienia swoje zachowania, punkt widzenia, przekonania o sobie i świecie. Jak to robić, uczy Jaap i inni fajni ludzie od coachingu prowokatywnego. Rekomenduję uczestnictwo w warsztacie tylko bystrzakom. Umysł jest jak spadochron – działa tylko kiedy jest otwarty (Frank Zappa).

Anetta Wróblewska
/terapeuta, coach, trener, konsultant biznesu/

 

Uważność na Klienta, odpowiedzialność za proces i rzetelne podejście. To trzy rzeczy, których możesz się spodziewać na warsztacie Jaapa Hollandera. Zachęcam Cię abyś doświadczył/-a tych, których się nie spodziewasz.

Krzysztof Baszton
/trener, menadżer/

 

uczestnicy o warsztacie

Trening coachingu prowokatywnego organizowany przez Provocare a prowadzony przez Jaapa Hollandera to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Jeśli jeszcze do tej pory nie zajmowałaś/eś się coachingiem to wszystko dla ciebie będzie nowe, zaskakujące i odkrywcze. Jeśli już jesteś doświadczonym coachem i zdobyłaś/eś szlify dzięki innej szkole coachingu, to wszystko okaże się jeszcze bardziej odkrywcze , a do tego użyteczne w pracy. Tak było ze mną: odkryłem i przyswoiłem wiele nowych i wartościowych technik. Polecam wszystkim profesjonalistom, bo to bardzo rozległe poszerzenie własnego warsztatu.

Tomasz Zawadzki
/Coach, trener, menedżer/

Trening dał ogromną dawkę motywacji i wiary, że mogę móc, świetnie przygotowany i rozłożony na elementy do przećwiczenia. Konkrety, bez rozmywania i nic nie dającego: „to zależy”. Naprawdę kawał solidnej roboty! + zaangażowanie prowadzącego Metoda również mi przypadła do gustu, no i widzę po sobie, że działa. Organizacyjnie też wszystko dobrze. Ciastka pycha a ananas wymiatał! 

Ewelina Gałązka-Przybysz
/psycholog/

 

Warsztat dotyczący coachingu prowokatywnego, prowadzony w Warszawie przez Jaapa Hollandera, był dla mnie wydarzeniem “wywrotowym”. To, czego nauczyłam się w szkole coachingu, zostało w jego trakcie poddane ciężkiej próbie. Moje początkowe święte oburzenie (“Jak można tak traktować Klienta?), ustąpiło szybko miejsca zdumieniu i wielkiemu szacunkowi dla niezwykłych umiejętności Jaapa oraz efektów, jakie daje ta metoda pracy. Okazało się bowiem, że mieszanka humoru, ciepła i empatii oraz energii i wewnętrznej mocy jest kluczem do zaskakująco głębokiej i niezwykle owocnej pracy Klienta. Wtedy odkryłam coaching prowokatywny, teraz chcę się go porządnie nauczyć. Z niecierpliwością czekam na certyfikację!

Anna Paciorek
/Coach, prawnik/

Odbierz ProvoTime

PROVOCARE

Provocare - instytut komunikacji prowokatywnej

ul. Esej 21/22,
01-923 Warszawa
NIP 8842467027

NR konta
81 1090 2369 0000 0001 0310 4811