coaching prowokatywny
Proste wyjaśnienie złożoności ;)
Coaching prowokatywny to forma pracy z drugim człowiekiem "której nie można określić, niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju, ponieważ jest zbudowana na konstrukcji dwóch osób, jedynych i nieopisywalnych: ciebie i mnie. Osoby te uzgodniły ze sobą, że w tym momencie zwrócą większą uwagę na proces rozwoju jednej z nich – Twój.” Oryginalnie Jorge Bucay w książce "Pozwól, że Ci opowiem" tak pisał o swojej metodzie terapii. My tak myślimy o prowokatywności.
Osobą która wyłoniła, czy raczej zaimplementowała podejście prowokatywne do coachingu był dr Jaap Hollander. Przez ponad 10 lat obserwował on pracę Franka
i wyłaniał metodykę pracy i czynniki wpływające na skuteczność terapii prowokatywnej, zestawiając ją z coachingiem oraz badając jej użyteczność w komunikacji nastwionej na rozwój człowieka.
Prowokatywny styl coachingu jest kombinacją:
Kontaktu
Zaangażowanie w sprawy człowieka siedzącego naprzeciwko, szacunek jego jednostkowości.
Poczucia humoru
Praca coachingowa z poważnymi, czasem bardzo trudnymi tematami, okraszona odpowiednią dozą poczucia humoru, wesołością i relatywizacją problemu.
Wyzwania
Aktywne wyzwanie dla przekonań, sposobu zachowania i celów reprezentowanych przez klienta.
„Coaching Prowokatywny odnosi się do „paradoksalnej intencji” i „odwróconej psychologii”. Coach zachęca klienta, by ten robił więcej tego, co sprawia mu problem,
a nie mniej. Jest to zwięźle wyrażone w prowokatywnej maksymie: „Rób tak bardziej, myśl tak częściej, czuj tak mocniej!”. Klasyczne podejścia do coachingu i terapii przekazują informacje takie, jak: „Wierzę w Twój potencjał” i „Masz w sobie bogactwo zasobów”. Prowokatywny coach przeciwnie, umniejsza, „obśmiewa”, podważa autorytet klienta jako osoby i poddaje w wątpliwość słuszność i prawdopodobieństwo osiągnięcia jego celów. Jednak niezwykle istotne jest, by odróżnić Prowokatywny Coaching od prostej, zwykłej konfrontacji. W Coachingu Prowokatywnym te wyzwania są klientowi stawiane z życzliwością, ciepłem i poczuciem humoru. Coaching prowokatywny jest psychologicznym koktajlem składającym się z poznawczego ataku pomieszanego z treściwą dawką emocjonalnego wsparcia i szczyptą humoru. Stworzenie i utrzymanie tej mieszanki złożonej z trzech składników wymaga szkolenia i praktyki (…). Po opanowaniu metody, Prowokatywny Coaching może być zaskakująco szybki i skuteczny oraz, co też jest ważne, może być bardzo przyjemnym doświadczeniem dla coacha lub terapeuty. Wstępne badania pokazują, że coachowie i terapeuci, którzy używają podejścia prowokatywnego, doświadczają więcej szczęścia w codziennym życiu. Czy to oznacza, że powinniśmy odrzucić nasze konwencjonalne metody? Oczywiście, że nie. Coaching Prowokatywny jest nową skuteczną opcją, a nie zamiennikiem tradycyjnych sposobów pracy”. / Jaap Hollander „Provocative Coaching”/
CZEGO MOGĘ SIĘ SPODZIEWAĆ NA SESJI?
W trakcie sesji przejrzysz się w swoich zachowaniach, sposobie myślenia, zasobach, kompetencjach, przekonaniach, oczekiwaniach, obawach, lękach niczym w krzywych zwierciadłach. Nie po to by sobie dokuczać, ale po to by, by ułatwić sobie ich dostrzeżenie i zbudować determinację do zmiany tych, które zdecydujesz się zmienić lub akceptację – jeżeli uznasz że tego obecnie potrzebujesz. Wszystko w atmosferze humoru i życzliwości. Przy świadomości wyzwania jakie sam sobie obierzesz.
Nie tylko. Celem nie jest prowokatywność tylko dobro klienta i efektywność procesu. Każdy z coachów będących w Zespole Provocare dysponuje szerokim wachlarzem narzędzi i umiejętności wspierających proces rozwoju i zmiany u klienta.
Sama w sobie Prowokatywność współgra z wieloma nurtami i metodami tak coachingu, jak i terapii.
najczęStrze EFEKTy SESJI PROWOKATYWNEJ
najczęstrze POWODY DLA KTÓRYCH LUDZIE KORZYSTAJĄ Z WSPARCIA
Mają problem,
dylemat, który spać im nie daje
(lub namawia by spać ciągle) .
Nie mają problemu
ale chcą czegoś więcej od siebie, życia, innych.
Dla świętego spokoju
(żeby udowodnić, że zrobili wszystko co mogli i mogą spokojnie robić to samo co kiedyś.
Szef im kazał
(powód pokrewny z powyższym)
...
Jaki będzie Twój?
zapraszamy do kontaktu :)